Вчителям присвячують пісні, пишуть про них захопливі романи та повісті.
Навіть пам’ятники зводять на їхню честь.
Hайвідоміші з них розташовані на Харківщині та Закарпатті.
м.Дергачі, Харківська область
Пам'ятник Вчительці встановлений в 2009 році. Це вже другий пам'ятник Вчителеві на Харківщині. Перший знаходиться на території Харківського національного педагогічного університету ім. Г. Сковороди. Скульптор Каті́б Сафар-огли Мамедов, архітектор Олександр Станіславович Осадчий. Напис на пам’ятнику: «Майбутнє наших дітей, нашого народу — в руках Учителя, в його золотім серці».
м.Олександрія
Пам'ятник Василю Олександровичу Сухомлинському (видатному українському педагогу, публіцисту, письменнику, поету, Заслуженому вчителю УРСР) на подвір'ї Олександрійського педагогічного фахового коледжу імені В.О.Сухомлинського.
м.Запоріжжя
Пам'ятник вчительці на бульварі Шевченка. Фігуру вчительки виконав харківський скульптор Ельданіз Гурбанов. Це скульптура вчительки Тетяни Левченко з фільму «Весна на Зарічній вулиці».
с.Колочава, Закарпатска область
У с. Колочава Міжгірського району Закарпаття з нагоди Дня вчителя відкрили пам'ятник "Вчительці з Вкрайіни". Він присвячений усім вчителям, які у післявоєнні роки приїхали на Закарпаття із центральної та східної України піднімати рівень освіти у гірських селах. Назва пам'ятника повідомляє про те, як називали люди на місцевому діалекті приїжджих вчительок. Автор монументу – виходець Колочави, відомий український скульптор Петро Штаєр.
м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область
Пам'ятник першій вчительці при вході до головного корпусу Криворізького педагогічного університету. Скульптор - Олександр Фурман.
м.Ніжин, Чернігівська область
Скульптурна композиція «Вчителька» на території Ніжинського державного педагогічного університету ім. Миколи Гоголя. Композицію було споруджено за ініціативою колишнього ректора НДПІ, академіка Ф.С.Арвата, з нагоди початку нового навчального року. Скульптор Анатолій Михайлович Гончар, архітектор В’ячеслав Григорович Баранько. Це – перший в Україні пам’ятник вчительці.
м.Рівне
Пам'ятник першій вчительці встановили напередодні 1 вересня 2003 року. Місце для нього обрали навпроти Рівненського державного педагогічного університету, який за весь час свого існування випустив близько 40 000 педагогів. Автором пам'ятника є відомий рівненський скульптор Микола Сівак. На п'єдесталі стоїть погруддя жінки. У куті рами, яка є навколо бюсту, видніється шкільний дзвоник. А з рук вчительки вилітають птахи, що символізують учнів, які розлетяться по світу. Знизу на бронзі вибиті слова Андрія Малишка: «Вчителько моя, зоре світова». Пам'ятник першій вчительці – це присвята усім педагогам.
с. Божиківці, Хмельниччина
Єдиний в Україні пам’ятник учителю-мислителю. Скульптор - заслужений художник України Василь Корчовий. Він подарував рідному селу своє творіння. Сталося це у 2004 році наприкінці травня, коли в українських школах лунали останні дзвоники. На виготовлення монументу пішла 10-тонна глиба вінницького пісковика. Цю гірську породу спеціально доставили до майстерні скульптора у Києві. З цього моноліту й був вирізаний облік бородатого вчителя-мислителя в античному одязі, котрий замислено дивиться у далечінь, тримаючи біля ніг глобус. Про те, хто це, лаконічно сповіщає невеличка каменюка з одним єдиним викарбованим написом «Учитель».
м. Харків
День учителя – це професійне свято, яке відзначається в Україні щорічно в першу неділю жовтня. Саме до цього свята 4 жовтня 2002 року на території Харківського національного педагогічного університету імені Сковороди було відкрито пам’ятник першій вчительці. Скульптура виготовлена з бронзи та граніту та зображує вчительку в строгому діловому костюмі, поряд з якою за партою сидить учениця початкових класів. Пам'ятник на честь першої вчительки є роботою скульптора Сейфаддіна Гурбанова і архітектора Юрія Михайловича Шкодовського. Це перший в Україні пам’ятник учительці. Перша вчителька зображена зовсім юною, але вона вже досвідчена і улюблена. Образ педагога створений з випускниці ХДПУ ім. Г. Сковороди Анастасії. Прообразом першокласниці виступила школярка Аня. Мета пам'ятника полягає в підвищенні соціального статусу професії вчителя. Також він покликаний долучити молодь до цієї нелегкої спеціальності.
м.Івано-Франківськ
На вулиці Івана Франка відкрили пам’ятник Народному вчителю. Автор - скульптор Ігор Миколайович Семак. Пам’ятник виконаний у бронзі. Вилили його у Львові. Висота фігури учителя - 2м 10 см, а самого пам’ятника – 2 м 35 см. Це – зібраний образ усіх українських вчителів, який символізує навчання, просвіту, виховання.
м.Житомир
Скульптура являє собою гранітну шкільну підставку для читання. На підставці знаходиться невелика плита, на якій зображена вчителька в національній вишиванці, розкрила руки над двома дітьми: хлопчиком і дівчинкою. Це учні, що йдуть на перший дзвінок. У руках у дівчинки ранець і букет квітів, хлопчак тримає портфель і дзвіночок. За вчителькою розпростерто ще дві руки, що випускають лебедів. Це символ випускників школи. Біля підніжжя скульптури розкритий підручник, на першій сторінці якого написана подяку від учнів першій вчительці. Пам`ятник був відкритий в 2006 році на території Житомирського державного університету.
м.Нова Каховка, Херсонська область
Це скульптурний монумент, присвячений працівникам освіти. Його було урочисто відкрито 1 жовтня 2015 року. Скульптор Сергій Очеретнюк. Пам'ятник зроблений у вигляді кафедри, що символізує скарбницю знань. Одна її сторона присвячена вихователям молодших класів, друга прославляє вчителів старшокласників. На пам'ятнику зображене дерево пізнання яке освітлене променями сонця, як ніби світло знання, які доносять педагоги до дітей. Також в скульптурі є капелюх магістра (він означає ціль - вищу освіту) книги та глобус (просто відомий символ освіти як такої). Пам'ятник зроблений з фібробетону та вкритий особливим покриттям, яке імітує бронзове лиття. На передній плиті висічено слова філософа Маслоу: "Усе життя є навчання, і кожен в ньому є вчитель і вічний учень".
м.Тернопіль
18 грудня 2018 року в Тернополі урочисто відкрили скульптурну композицію «Пам’ятник вчителю», що розміщений у центральній частині Тернополя поблизу спеціалізованої школи №3. Архітектор Сергій Гора, скульптор Тарас Цюпа. На гранітній основі розмістилися бронзові фігури учня та учениці. Поруч є арка з постаментом, на який може стати будь-який вчитель і сфотографуватися. Над аркою зображені журавлі, які піднімаються в небо. Насамперед, це пошана учителю. Одночасно – це пам’ятник учню. Учню, який є вчителем для себе, своїх однолітків та батьків.